Robotyka w służbie autyzmu

Robotyka w służbie autyzmu

Coraz częściej mówi się o zastosowaniu robotów w terapii autyzmu, dlatego przypominam doniesienie z naszego pisma AUTYZM 9/2009, publikowane za  Pittsburgh Post-Gazette (02.03.2009)  o Keeponie i jego twórcy, Marku Michałowskim.

Keepon, zaledwie pięciocentymetrowej wielkości robot, wyglądający jak wielkanocny kurczaczek,  jest znany szerokiej publiczności jako tańcząca gwiazda You Tube. Teledysk, gdzie Keepon tańczy do muzyki zespołu Spoon, obejrzało ponad 2 miliony widzów.

Robocik nie ma rąk ani nóg, ale  potrafi się realistycznie poruszać w czterech zakresach i rytmicznie kołysać. W miejscu oczu ma zamontowane kamery i mikrofon w miejscu ust. Dzięki temu może być wykorzystywany do uczenia  małych dzieci z autyzmem  interakcji społecznych.

Filmy wideo nagrywane w czasie spotkań z dziećmi pokazują zaangażowanie  maluchów chcących karmić  Keepona,  szukających jego kapelusza, który spadł, czy broniących przed atakiem agresji jednego z chłopców. Najbardziej wzruszający film pokazuje stopniowe tworzenie relacji z robotem małej, bardzo wycofanej dziewczynki. Początkowo obserwuje ona tylko robota z daleka, ale ostatecznie, kiedy ciekawość jej wzrasta, bierze opiekunkę za rękę i powoli podchodzi do Keepona i delikatnie dotyka go. Wreszcie kołysze jego głową, a po tygodniu – daje mu buziaki. Mama dziewczynki, której pokazano ten film, była wzruszona do łez, bo wcześniej nie widywała takich zachowań u swojej córeczki.

Twórcą Keepona jest 28 letni doktorant automatyki i robotyki na Carnegie Mellon Uniwersity w Pittsburgu, absolwent informatyki i psychologii Uniwersytetu Yale  (2002), mający  za sobą doświadczenia pracy w instytutach badawczych w Korei i Japonii oraz bogaty dorobek naukowy, urodzony w Gdańsku Marek Michałowski. W pracy nad Keeponem współpracuje z dr Heideki Kozima z Uniwersytetu Miyagi w Japonii.