Światełko dla Autyzmu

Światełko dla Autyzmu

Kwiecień uznany został  miesiącem autyzmu!

2 kwietnia 2012 roku, w ramach Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, ponad 1000 budynków na całym świecie zmieni kolor na niebieski.

Inicjatywa „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu” jest częścią  globalnej kampanii mającej  uświadomić  społecznościom, że  autyzm dotyka coraz większą liczbę dzieci oraz ich rodzin na całym  świecie. W roku 2011 wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Universal Studio w Hollywood i Orlando, CN Tower w Kanadzie i wiele innych. W tym roku będzie ich  niewątpliwie więcej! Po raz pierwszy do tej akcji włącza się miasto Sopot i rozświetli niebieskim kolorem budynek sopockiego ratusza.

Autyzm to ciężkie zaburzenie rozwojowe, .  bardzo często sprzężone z upośledzeniem umysłowym, z zaburzeniami odporności, metabolizmu i  innymi problemami zdrowotnymi, dotyka sfer ważnych dla funkcjonowania osoby w społeczeństwie, mowy, kontaktów z innymi ludźmi i zachowania. Zdarza się już u 1 : 150 osób.

Spójrzmy na kilka mitów i opinii, które dotyczą świata autyzmu:

1/ Autyzm jest chorobą psychiczną, podobną do schizofrenii.

NIE, autyzm nie ma nic wspólnego ze schizofrenią. Objawia się do 3 roku życia dziecka, ogranicza jego wyobraźnię (nie występują tu omamy i halucynacje, tak charakterystyczne w schizofernii). Jest neurobiologiczną i rozwojową dysfunkcją, która wpływa na zdolność komunikacji, socjalizacji i empatii.

2/ Osobę autystyczną można rozpoznać, patrząc na nią.

NIE to nieprawda,  osoby z autyzmem nie wyróżniają się wyglądem, autystyczne dzieci często mają „anielską” urodą.

3/ Autyzm jest wywołany przez brak więzi między matką i dzieckiem.

NIE, to nieprawda Ta teoria znana jako „teoria chłodnej matki” została stworzona przez amerykańskiego psychoanalityka dr Bruno Bettelheim’a w latach 50-tych i 60-tych i była przyczyną cierpień  wielu rodziców. Chociaż już dawno została obalona, to nadal bywa przywoływana. Autyzm nie ma nic wspólnego z nieodpowiednim rodzicielstwem czy brakiem uczuć. Obecnie jest postrzegany jako stan raczej biologiczny niż psychiczny.

4/ Wszystkie osoby autystyczne są bardzo zdolne.

NIE to nieprawda, choć liczba wybitnie uzdolnionych osób jest wśród osób z autyzmem większa niż w pozostałej części społeczności. Przyjmuje się, że jest to 10 % osób z autyzmem. W znacznym stopniu za ten stereotyp odpowiada film „Rain Man”! Nie wszystkie osoby autystyczne są tak błyskotliwe, jak Rain Man grany przez Dustina Hoffmana.

5/ Autyzmu nie można wyleczyć.

NIE, to nieprawda, autyzm można poddawać terapii i leczyć i  wielu pacjentów może wyzdrowieć. Najczęściej jednak wyzdrowienie dotyczy to małych dzieci poddawanych wczesnej interwencji medycznej i terapeutycznej.

6/ Jest jedna słuszna terapia dla osób z autyzmem.

NIE to nieprawda, osoby z autyzmem są różne i do każdej  z nich należy docierać we właściwy sposób. Aby terapia była skuteczna , to od nauczycieli dziecka oprócz profesjonalizmu należy oczekiwać  serdeczności i zrozumienia  dla szczególnego odbioru świata przez ucznia z autyzmem. Nie należy NIGDY wprowadzać do terapii dziecka procedur awersyjnych.

Obalajmy zakorzenione i niesprawiedliwe mity o autyzmie. Osoby z autyzmem są wyjątkowe, tak jak wyjątkowy jest każdy z nas. 2 kwietnia to taki dzień, kiedy powinniśmy uczyć się większej tolerancji i nawzajem zachęcać do wspierania osób dotkniętych autyzmem i ich rodzin, tak by mogły godnie funkcjonować w społeczeństwie. I niech taki  dzień trwa cały rok!!!!

Ewa Szmytkowska