Dorośli z autyzmem – Mark Rimland

Dorośli z autyzmem – Mark Rimland

Zapewne nazwisko Rimland nie jest obce tym, którzy interesują się tematyka autyzmu. Dr Bernard Rimland  ( 1928-2006) założyciel Autism Research Institute  (ARI), to psycholog, pierwszy naukowiec, który oficjalnie podważył teorię Bruno Bettelheima, wg. której za autyzm dzieci odpowiedzialne były ich matki: zimne i wymagające „ lodówki”.

W tym roku przypada 50. rocznica wydania książki “Infantile Autism: The Syndrome and Its Implication for a Neural Theory of Behavior “(1964),  gdzie Rimland  podważył psychodynamiczną przyczynę autyzmu jako nie mającą potwierdzonych dowodów naukowych. Po raz pierwszy postawiono wtedy tezę, że  przyczyna autyzmu  jest organiczna.

Bernard Rimland sam był ojcem dziecka z autyzmem, a jego syn Mark ma już 59 lat. Mark mieszka z matką i bratem w Kensington, małej dzielnicy w San Diego. Podobny do ojca, uwielbia rozmawiać z ludźmi, ma duże poczucie humoru i ma wielu przyjaciół w swojej okolicy. Często spaceruje i wita się z  sąsiadami. Wieczorami lubi odwiedzić lokalne kawiarnie by spędzać  czas z przyjaciółmi przy filiżance ziołowej herbaty. Żartuje się, że Mark jest nieoficjalnie  ”Burmistrzem Kensington.”

Mark ma kalendarzową pamięć  i czasem zabawia ludzi, mówiąc im, jaki był dzień tygodnia w dniu ich urodzin. Ma też nadzwyczajną pamięć, potrafi opisać  minuta po minucie  co zdarzyło się w jego życiu  się w konkretnym dniu w przeszłości. Uwielbia słuchać muzyki, w tym piosenek The Beatles i The Doors, lubi czytać książki.

Mark jest uznanym artystą, a jego prace są sprzedawane za  setki, a czasem nawet tysiące dolarów, choć  zaczął malować w wieku 21 lat ( Mark pamięta dzień, kiedy rozpoczął malowanie -15 września 1977).  W 1998 roku Mark we współpracy z siostrą, Helen Landalf,  opublikował kilka książek dla nastolatków, przy czym Mark zajął się ilustracjami, a Helen napisała historyjki. ARI sprzedaje  te książki, a także wiele  reprodukcji prac plastycznych Marka.

Jednym  z najbliższych przyjaciół Marka jest Gregory Page, piosenkarz popularny w San Diego, także znany w innych krajach, w tym Australii i Holandii. Markowi poświęcony jest  jeden z jego utworów „All Make Believe”,  a kompozycje plastyczne   Marka są wykorzystane na okładkach dwóch albumów Gregora.

Mark uczęszcza do St. Madeleine Sophie Center, centrum szkoleniowego dla dorosłych z zaburzeniami rozwojowymi,  znajdującego  się w El Cajon, około15 mil od San Diego. Powstało ono w r.  1977, a dr Rimland i jego żona byli wśród założycieli. Początkowo uczęszczały tam 22 osoby, obecnie Centrum służy  ponad 400 osobom  z autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi.

St. Madeleine Centrum prowadzi także galerię sztuki. Mark pracuje tam nad różnymi projektami artystycznymi, tworzy  mozaiki, akwarele, malarstwo akrylowe itp. Galeria wykorzystuje jeden z obrazów Marka jak logo. Oprócz tego Mark jest artystą rezydentem Kensington Gallery związanej z Autism Research Institute, przeznaczającej część dochodu ze sprzedaży  na badania nad autyzmem.

Mark był inspiracją dla ojca, który poświęcił blisko 50 lat swego życia na badania nad autyzmem, a dzisiaj jest inspiracją dla wszystkich:  rodziny, pracowników ARI, nauczycieli i kolegów w St. Madeleine Sophie Center, mieszkańców  Kensington i osób związanych z  autyzmem  na całym świecie. Film z Markiem Rimlandem można obejrzeć na www.MarkRimland.com.