Wspominanie – dziękowanie!

Wspominanie – dziękowanie!

Czy Wy także odczuwacie że czas płynie zbyt szybko ? Jeszcze niedawno grzało nas letnie słońce, a tu od kilku dni  zaczęły się listopadowe chłodne   poranki ?

W Fundacji piszemy sprawozdania, wspominamy  wrześniową  wycieczkę do Kalwarii w Wielu i do Kwieków…

Za każdym razem gdy wyjeżdżamy na wycieczkę  cieszy nas wspólna podróż – czas  w autokarze, spotkanie z innymi rodzicami i odnowienie przyjaznych kontaktów z naszymi autykami. Nie  widujemy  się zbyt często,a  tu taka gratka – cały dzień razem!  W tym roku na naszej trasie  było zwiedzanie Kalwarii w Wielu i  wymuszony przez trasę Drogi Krzyżowej spacer leśnymi ścieżkami. Wiemy jak  ważne jest wspólnotowe przeżywanie piękna przyrody i piękna miejsc.Poszliśmy z radościa, nawet najwięksi maruderzy dali się namówić na ten  treking,   bo słońce grzało z całych sił! Dobry Bóg uśmiechnął  się nad nami i w ten sposób  okazał  czułość dla  młodych nie w pełni sprawnych dorosłych, którzy w głębi swoich serc ciągle są  dziećmi!

Ukoronowaniem wycieczki jest   nasz  piknik w Kwiekach z mieszkańcami wioski, odpoczynek i zabawa przy ognisku, wspólny posiłek (piecznie kiełbasek). Niektórzy z uczestników tego wyjazdu po raz pierwszy poznawali miejsca,  gdzie kiedyś  zbudujemy „farmę  dla osób z autyzmem „Dom Rain Mana”! Dla wszystkich były przygotowane atrakcje: przejażdżki bryczką z zaprzyjaźnionej pobliskiej stadniny (dziękujemy Kaszubskiemu Stowarzyszeniu Promowania Sportów konnych w Kwiekach)  i zabawy prowadzone przez wodzirejki z  wynajętej firmy eventwej (tu nam pomógł L-C Neptun z Gdańska! .To był naprawdę miły gest!)

Takie spotkania na świeżym powietrzu, w pięknej zdrowej okolicy, ruch i zabawa na łonie natury,  to czas, na który nasi autystyczni dorośli i ich rodzice czekają przez cały  rok i pytają – dlaczego tak rzadko ? Ale i ten jeden wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie finansowe wsparcie z Urzędu Wojewody Pomorskiego. Dziękujemy ! Zrealizowaliśmy zakładane cele:

  • Rozwijanie umiejętności społecznych i wrażliwości osób z autyzmem, rozszerzanie horyzontów osób z autyzmem
  • Wsparcie dla rodzin dorosłych osób z autyzmem, przeciwdziałanie wypalaniu się ich sił,
  • Rekreacja, wspólna zabawa przy ognisku,
  • Integracja grupy:  osób z autyzmem między sobą, rodziców – między sobą i wreszcie uczestników wycieczki z mieszkańcami Kwieków i Czerska.
  • Poznawanie piękna Borów Tucholskich i Kaszub, poznawanie Kalwarii w Wielu.
  • Poznanie   osób i miejsc, które kiedyś będą ważne dla życia bez lęku, gdzie kiedyś będzie miejsce życia „farma  dla osób z autyzmem Dom Rain Mana”.