Wspominanie – dziękowanie!

Wspominanie – dziękowanie!

Czy Wy także odczuwacie że czas płynie zbyt szybko? Jeszcze niedawno grzało nas letnie słońce, a tu od kilku dni zaczęły się listopadowe chłodne   poranki?W Fundacji piszemy sprawozdania, wspominamy wrześniową wycieczkę do Kalwarii w Wielu i do Kwieków…

Za każdym razem gdy wyjeżdżamy na wycieczkę cieszy nas wspólna podróż – czas w autokarze, spotkanie z innymi rodzicami i odnowienie przyjaznych kontaktów z naszymi autykami. Nie widujemy się zbyt często,a  tu taka gratka – cały dzień razem! W tym roku na naszej trasie było zwiedzanie Kalwarii w Wielu i wymuszony przez trasę Drogi Krzyżowej spacer leśnymi ścieżkami. Wiemy jak ważne jest wspólnotowe przeżywanie piękna przyrody i piękna miejsc.Poszliśmy z radościa, nawet najwięksi maruderzy dali się namówić na ten treking, bo słońce grzało z całych sił! Dobry Bóg uśmiechnął się nad nami i w ten sposób okazał czułość dla młodych nie w pełni sprawnych dorosłych, którzy w głębi swoich serc ciągle są dziećmi!

Ukoronowaniem wycieczki jest nasz piknik w Kwiekach z mieszkańcami wioski, odpoczynek i zabawa przy ognisku, wspólny posiłek (piecznie kiełbasek). Niektórzy z uczestników tego wyjazdu po raz pierwszy poznawali miejsca, gdzie kiedyś zbudujemy „farmę dla osób z autyzmem „Dom Rain Mana”! Dla wszystkich były przygotowane atrakcje: przejażdżki bryczką z zaprzyjaźnionej pobliskiej stadniny (dziękujemy Kaszubskiemu Stowarzyszeniu Promowania Sportów konnych w Kwiekach) i zabawy prowadzone przez wodzirejki z wynajętej firmy eventwej (tu nam pomógł L-C Neptun z Gdańska! To był naprawdę miły gest!)

Takie spotkania na świeżym powietrzu, w pięknej zdrowej okolicy, ruch i zabawa na łonie natury, to czas, na który nasi autystyczni dorośli i ich rodzice czekają przez cały rok i pytają – dlaczego tak rzadko? Ale i ten jeden wyjazd nie byłby możliwy, gdyby nie finansowe wsparcie z Urzędu Wojewody Pomorskiego. Dziękujemy! Zrealizowaliśmy zakładane cele:

  • Rozwijanie umiejętności społecznych i wrażliwości osób z autyzmem, rozszerzanie horyzontów osób z autyzmem.
  • Wsparcie dla rodzin dorosłych osób z autyzmem, przeciwdziałanie wypalaniu się ich sił.
  • Rekreacja, wspólna zabawa przy ognisku.
  • Integracja grupy: osób z autyzmem między sobą, rodziców – między sobą i wreszcie uczestników wycieczki z mieszkańcami Kwieków i Czerska.
  • Poznawanie piękna Borów Tucholskich i Kaszub, poznawanie Kalwarii w Wielu.
  • Poznanie osób i miejsc, które kiedyś będą ważne dla życia bez lęku, gdzie kiedyś będzie miejsce życia „farma  dla osób z autyzmem Dom Rain Mana”.