Terapia EEGBiofeedback

Terapia EEGBiofeedback

Od 26 czerwca 2007 mój syn Wojtek uczestniczy w terapii EEGBiofeedback. Terapię prowadzę sama, jestem przeszkolona, mam certyfikat I stopnia. Zdecydowałam się na prowadzenie terapii u syna nie wierząc w jej zasadność i dobre efekty. Po prostu chciałam mieć czyste sumienie, że spróbowałam wszystkiego.

Jesteśmy teraz w trakcie terapii, po dziesięciu spotkaniach, odbywanych dość regularnie, dwa, trzy razy w tygodniu. I co? I sukces! Bo dla mnie sam fakt, że Wojtek (nie komunikujący się werbalnie, lat 21) chce przychodzić na EEGBFB, mało – domaga się tego – jest sukcesem.

EEGBFB nie jest atrakcyjny dla chłopaka, który w komputerze buduje ZOO, tworząc warunki dla przeróżnych zwierząt, karmi je, sprząta. Który w komputerze ogląda filmy szukając swoich ulubionych fragmentów, który w bitwie o Anglię zestrzeliwuje wrogie myśliwce. Podczas terapii, która jest metodą neuroterapii instrumentalnej służącej do naprawy zaburzeń pracy mózgu, Wojtek musi pozwolić założyć sobie dwie elektrody na głowę i nieciekawe klipsy na uszy i tylko patrzeć w monitor. Nic więcej. I lubi to. Domaga się wyjazdu na EEGBFB pokazując zdjęcie szkoły, w której jest terapia lub nakładając sobie krem w okolice uszu ( elektrody przykleja się specjalnym kremem).

Metoda BFB stymuluje mózg, aby pracował bardziej efektywnie, z minimalnym wydatkiem energetycznym, uczy kontroli nad emocjami, redukuje stres i lek, wzmacnia wiarę we własne siły.

Wskazania do EEG biofeedback dla osób zdrowych:

· na stanowiskach kierowniczych, obciążonych wysokim stresem i odpowiedzialnością oraz związanych z ekspozycja społeczną (menadżerzy, przedsiębiorcy, policjanci, piloci itp.)
· dzieci, młodzieży i dorosłych jako trening koncentracji, pozytywnego i twórczego myślenia oraz trwalszego zapamiętywania (m.in. egzaminy, nauka języków obcych)
· osób wykonujących zawody twórcze (pisarze, dziennikarze, artyści) dla chorych w następujących zaburzeniach:
· snu
· mowy
· koncentracji
· przyjmowania pokarmu (bulimia, anoreksja)
· zachowania i społecznego przystosowania
· przewlekłych bólach głowy, migrenach
· tikach
· padaczce
· zespole chronicznego zmęczenia
· mózgowym porażeniu dziecięcym
· rehabilitacji po urazach i udarach
· impulsywności, agresji
· zespole ADHD i ADD
· zaburzeniach psychosomatycznych

Mamy jeszcze jeden sukces – to jego lepsza komunikacja z nami. Co prawda od pewnego czasu Wojtek komunikuje się coraz lepiej – głównie zdjęcia, obrazki, ilustracje, ja zaczęłam także rysować mini komiksy sytuacyjne, ale wydaje mi się, że teraz Wojtek czasami nawet coś mówi, adekwatnie do sytuacji, niestety nie chce powtórzyć…

Będziemy kontynuować terapię, dzięki niej widzę na monitorze, jak wysoki i skaczący poziom stresu ma mój syn, mimo jego pozornego spokoju. Według zasad czasami nie powinnam prowadzić terapii, bo poziom stresu jest zbyt wysoki, ale nie spotkałam w Internecie opisu doświadczeń w pracy BFB z osobami z autyzmem, więc to co robię to są próby, które być może przyniosą skutek. Zaszkodzić nie mogę, a jeśli mózg Wojtka dzięki tej terapii nauczy się lepiej, inaczej, wydajniej pracować… Będę o tym informować!

Beata Gajewska