Uzdolniona nastolatka

Uzdolniona nastolatka

Melania Matthew jest utalentowaną autystyczną nastolatką. Chociaż ma dopiero 16 lat jej prace zyskały już uznanie. Melania rysuje ołówkiem, piórkiem lub farbami. Interesuje ją wyłącznie świat zwierząt.

Tworzy z pamięci, zachowując przy tym zadziwiającą wierność szczegółom. Rysunki powstają w kilka zaledwie sekund, w “mgnieniu oka”. Głównie wzoruje się na tym co wiedziała w TV i w książkach., ale bodźcem bywa także wizyta w ZOO czy obserwacja zwierząt domowych. Najczęściej spod jej ręki wychodzą portrety wielkich drapieżników: tygrysa, lwa, lamparta oraz ptaków: orła, jastrzębia i sowy. “Mój umysł podpowiada mi jak wyglądają zwierzęta. Nie umiem za to rysować ludzi. Naprawdę nie wiem dlaczego” – wyznała Melania.

Melania została zdiagnozowana jako dziecko autystyczne, gdy miała 2 lata. Wykazywała opóźnienie rozwoju mowy i zaburzenia kontaktów społecznych. Dzięki specjalnej edukacji Melania jest dzisiaj wysoko funkcjonującą osobą autystyczną, która nie ma już żadnych problemów z porozumiewaniem się. Lekcje rysunku, które pobierała od siódmego roku życia, pomogły jej w rozwinięciu wrodzonych zdolności plastycznych. Marzy o tym, by w przyszłości dorównać wielkiemu kanadyjskiemu artyście – Robertowi Batmanowi, mistrzowi w odtwarzaniu naturalnego piękna fauny i flory.

Źródło: Ewa Szmytkowska, opr. Ewa Szmytkowska